Сабақ жоспары

Жайлаубаева Раушан Газизовна,
Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы,
«Оралхан Бөкей атындағы №44 лицейі»,
Химия және биология пәні мұғалімі,
Бірінші санатты
Эл. адрес:Raushan.Zh.67 @mail.ru
Ұялы телефон номері: 87773833239
SHORT PERIOD LESSON PLAN
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
SCHOOL «Оралхан Бөкей атындағы №44 лицей» | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән: Химия Subject : Chemistry | Мұғалімнің аты-жөні: Жайлаубаева Раушан Газизовна NAME SURNAME | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дата: DATE | Класс: 8 | ABSENT: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі CHAPTER | 8.3А Химиялық элементтердің периодтық жүйесі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы TOPIC | Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Атом құрылысы – атомдық (протондық) нөмір мен массалық (нуклондық) сан (7.4 А) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары Lesson objectives | 8.2.1.1 Атомдық нөмір, топ және период ұғымдарының физикалық мәнін түсіну | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты AIM | Оқушылардың химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы жөніндегі түсініктері мен атомдық нөмір, топ және период ұғымдарын ажырату дағдыларын қалыптастыру All students will be able to: Know the composition the structure should of atoms,of elements the structure of the periodic table of elements,the formulation of the periodic law. Most students will be able to: Atom,atomic mass,period,matter,atomic number | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері CRITICAL THINKING SKILLS | 1. Қазіргі заманғы периодтық кесте мен Д.И. Менделеевтің кестесінің құрылымын біледі және сипаттайды
Сілтілік металл, галогендер, инертті газдар ұяластарына жататын элементтерге мысал келтіре алады | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар LANGUAGE AIMS | Оқушылар: элементтерді жіктеу принциптерін ауызша және жазбаша түсіндіре алады, тақырып бойынша сұрақтар қоя алады. Лексика мен терминология: Subject-specific vocabulary & terminology: блок, тенденция, қасиеттер, топ, Периодтық кесте, ядроның сипаттамалары, протон, атомдық нөмір, элемент, қатты заттар, сұйықтар, газдар, металдар және бейметалдар. Пайдалы фразалар сериясы: X элементі Уэлементімен бір топқа жатады, себебі олардың екеуінің де.. тең Неге (элемент) осы топқа жатады? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды Дарыту VALUES | Үштілділік: үш тілде берілетін терминдерді слайд түрінде қарастыру барысында. Денсаулық: химия кабинетінде қауіпсіздік ережелерін сақтау барысында Құрмет: қарым – қатынас дағдыларын қалыптастыру кезінде. Жауапкершілік – қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындау кезінде. Жаһандық азаматтылық құндылықтарын элемент атомдарындағы сандық өзгерістердің сапалық өзгерістерге ауысуын сипаттайтын бүкіләлемдік маңызы бар Периодтық заңды талдау барысында дарыту. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар SUBJECT INTERCONNECTION | Пән | Кезең | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Физика | Отбасы құндылығы топтық ұяластықты қарастыру кезінде "Ядро заряды" түсінігі физика пәнінде қалыптасқан "заряд" түсінігімен байланыстырылады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация ASSESSMENT |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары PREVIOUS KNOWLEDGE | Презентация. Слайд.видио. Интернет. Интерактивті Периодтық кесте | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | Қауіпсіздік ережелерін сақтау. Бөлменің санитарлы-гигиеналық жағдайын қадағалау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы LESSON PROCESS | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері STAGES OF THE LESSON | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет PLANNED ACTIVITIES | Ресурс RESOURCES Интерактивті Периодтық кесте | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы BEGINNING 0-2 мин 5 мин | -Сәлемдесу. good afternoon,students? How are you today? Sit down, please. Who is on duty today? Түгендеу .Who is absent today? What is the date today? Lets start our lesson Are you ready ? Сыныпта «Алақанға алақан» арқылы ынтымақтастықтық атмосферасын қалыптастыру I want you to form groups. Form groups of three. Оқушыларды түс бойынша топқа бөлу. Қызыл түсті таңдағандар «Атом» тобына барады. Жасыл түс «Элемент» , Сары түс«Протон» тобына барып отырады. Әр топта білім деңгейі жоғары оқушылардың болуы қадағаланады.Оны жүзеге асыру үшін оқушыларға үш сурақ қойылады? For this I will ask you guestions who will answer will be the team captain.The other students choose colored cards and create a group by color. 1.Химиялық элемент дегеніміз не? What is a chemical elements? (жауап берген оқушы «Элемент» тобының топ басшысы болады.) 2.Атом дегеніміз не? What is an atom? (жауап берген оқушы «Атом» тобының топ басшысы болып сайланады) 3.Протон дегеніміз не? What is a proton? (жауап алынған оқушы «Протон» тобының топ басшысы болады.) What was your home task ? You are remember your homework? Who would like to answer? Периодтық кестені жасауда үлес қосқан қандай ғалымдарды білесіңдер? Терминдерді қайталау арқылы сабақ тақырыбын анықтау Протонды қалай анықтаймыз? Энергетикалық деңгейді қалай анықтаймыз?
Сабақ мақсатын айқындау 8.2.1.1 Атомдық нөмір, топ және период ұғымдарының физикалық мәнін түсіну | Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
15мин Сабақтың ортасы MIDDLE 3 мин 5 мин 7-мин | Кестенің сызбасы мен құрылымын түсіндіру. Барлық қажетті спецификацияларды қосу (тобы, үлкен және шағын топтар, блоктар, негізгі топтар атауы, топтар нөмірі). Оларға нөмірлеудің басқа жүйесі бола алатындығын түсіндіру Оқушыларға түсіндіру Everyone is looking at the slide and listen to me. 1.Химиялық элементтердің ұзын периодты кестесі 2.Химиялық элементтердің қысқа периодтық кестесі 3.Элементтер периодты кестеде қалай орналасқан? Meталдар: 1 топ- IА - Сілтілік металдар– Alkali metals Meталдар: 2 топ- IIА – Сілтілік-жер металдар-Alkaline Earth metals Meталдар: 3-12 топ- Ауыспалы металдар-Transition elements Meталдар, Бейметалдар және Металоидтар IIIА – бор топшасы-Bor Gorup IVА – көміртек топшасы- Carbon Gorup VА –азот топшасы- Nitrogtn Gorup VIА –халькогендер топшасы-Oxigen Gorup VIIА - галогендер топшасы-Halogens VIIIА –инертті газдар топшасы-Noble Gases 4. Периодтар және топтар Элементтер реттік нөмірлерінің артуы бойынша орналасады Атом массаларының өсуі бойынша көлденең орналасқан қатарды период деп атайды Қасиеттері ұқсас атом массаларының өсуі бойынша орналасқан тік қатарды топ деп атайды 5. Физикалық және химиялық қасиеттерінің ұқсастығы бойынша біріктірілген элементтер тобы химиялық элементтердің табиғи ұяластары деп аталады. Период бойынша : бейметалдық қасиет артады Атом радиусы азаяды, ядро заряды артады Топ бойынша атом массасы артады, металдық қасиет артады, ядро зарды өседі, атом радиусы өседі, Кестенің бөліктері бойынша оқушылардың білімін бекіту үшін Сергіту сәті «Шынжыр» ойыны ойнатылады. Мұғалім 1-топқа допты лақтырып,бір элементтің атын айтады.Ол оқушы келесі топқа лақтырғанда, мұғалім айтқан элементтің соңғы әрпінен басталатын элементті айтады.Екінші топ оқушысы да өз элементін осы ретпен айтып, үшінші топқа лақтырады.Ойынды оқушының шатасқан жерінен тоқтатуға болады, немесе 2 минут өткен соң тоқтатылады. «Кім артық?» ойыны Activity-1. 1.топБасты белгі металл немесе бейметалл болса, карточкадағы «артық» элементті табыңыз. 2.топ Басты белгі бір топшаға бірігуі болса, карточкадағы «артық» элементті табыңыз. 3.топ Басты белгі бір периодта орналасуы болса, карточкадағы «артық» элементті табыңыз. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Activity-2. Жеке жұмыс. Everybody work individually. Оқушылардың алған білімдеріне сүйене отырып және үлестірме ПК және мультимедиялық материалдарды пайдаланып, олардың А және В деңгейлік тапсырмаларды орындауына мүмкіндік беріңіз. Тапсырма 1 №3 тапсырма Activity- 3 Жеке жұмыс. Everybody work individually. «Химиялық диктант» (Бұл тапсырма арқылы оқушыларда оқу мақсатына сәйкес периодтық жүйе құрылымы туралы білімдері және жазылым дағдысы қалыптасады) -Келесі сөйлемдерді дәптерге жазып толықтырыңдар: Периодтық жүйедегі барлық элементтер ...........................артуы бойынша орналасқан.Элементтердің горизонталь қатарлары....................деп аталады.Тік қатарлар.......................деп аталады.Төменгі сол жағында.................. орналасқан, ал жоғарғы оң жағында ...........орналасқан.Элементтердің көпшілігі................................ Called group and Periods Vertical columns of elements are called _________ and horizontal rows of elements are known as________ «Химиялық диктант» Chemical dictation Химиялық элементтердің периодтық кестесі жалпы түсінікті үш тілде мәтін ретінде бере отырып, үш тілді қолдану үшін тапсырмалар беріледі: І. Қажетті сөздерді пайдалана отырып мәтінді толықтыр. Complete the following sentence. /жіктелуі, кестесі, жүйеге, қасиеттері, заңдылықтары, table, classification,Law,system, properties, классификация, закона, систему, таблица, свойства Дескриптор: -жасырылған сөздерді мәтіннен қателеспей тауып жазады; -периодтық жүйенің құрылымы туралы жаза алады. Талдау. Интерактивті тақта экранынан дұрыс жауабы көрсетіліп, оқушылар өз дұрыс жауаптарын «+» таңбасын қойып тексереді. Сөздік бағалау (ауызша кері байланыс) Feedback to the students Мұғалім оқушыны жаттығуларды жақсы орындағаны үшін мақтайды, осылайша ауызша кері байланыс орнатады. Осыған орай оқушылар берілген материалды немесе мағлұматты сәтті ұққандары жайлы түсінуіне болады. Мұғалім оқушыға жаттығуды орындағандағы қателерін көрсетеді. Ол оның жұмысына ешқандай белгі қоймайды, бірақ оны бағалайды. Нәтижесінде оқушылар жетістікке жетулері үшін одан әрі биік нәтижелерге жетуі керек деп ұйғарады. Бекіту сұрақтары: 1.What is the periodic table? 2.What is the period?. 3.How many times are the in the periodic table? 4. How many periods periodic table ? 5. What is the group of elements separated? 1..Период дегеніміз не?. 2..Периодты кестеге неше қатар кіреді? 3. ХЭПЖ-де неше период бар? 4. Элементтер қандай топтарға бөлінеді? 5. Топ нөмірі неге сәйкес келеді? | Периодтық кестеге негізделген пайдалы Power Point: http://www.webelements.com/http://www.chemiemania.ru/chemies-1615-1.html http://www.funbrain.com/periodic/index.html Ақ қағазға басылған “бос” периодтық кестелер, фломастерлер, түрлі-түсті қарындаштар Ескертпе: қазіргі заманғы “толық” периодтық кесте | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы End of the lesson 3 мин | Үй тапсырмасы: «Периодтық жүйе» тақырыбы бойынша . Homework : Open your books at page 111 Do exercise 2 on page 111 for your homework Open your diaries and write homework. Сабақтың аяғында оқушылар рефлексия жүргізеді. Reflection Сабақтың қорытындысы бойынша жоғарғы ұпай жинаған оқушылар марапатталады..
Goodbye, everyone. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Reflection Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе,неліктен? Дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Summary evaluation Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: |